Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

Zapobieganie próchnicy zębów: Płukać czy nie płukać?

Kiedy jesteśmy już dorośli, większość z nas prawdopodobnie myśli, że mycie zębów już rozgryźliśmy. W końcu robimy to codziennie przez większość naszego życia. Jest jednak jedna część tego procesu, którą wiele osób myli: po szczotkowaniu płuczą usta!

Po umyciu zębów powinieneś wypluć pastę, a nie płukać, a następnie wypluwać. Jeśli fakt, że nie powinno się płukać ust po szczotkowaniu jest dla Ciebie szokiem, nie czuj się źle. Jest to bardzo zrozumiałe błędne przekonanie. Z tego, co wiemy, pacjenci myślą o paście do zębów jak o mydle: coś, co pomaga w usuwaniu zanieczyszczeń, a następnie jest spłukiwane. Jednak pasta do zębów nie jest taka z jednego bardzo ważnego powodu: fluorku, który zapobiega powstawaniu ubytków.

Fluor jest składnikiem pasty do zębów, który zapobiega próchnicy poprzez remineralizację i wzmacnianie zębów. Jednak im krócej fluor znajduje się na zębach, tym mniej czasu ma na zapobieganie próchnicy. Poprzez płukanie wodą ograniczasz aktywny czas działania fluoru w jamie ustnej do czasu, przez jaki szczotkujesz zęby. A biorąc pod uwagę, że większość ludzi nie szczotkuje zębów nawet przez pełne dwie minuty, które zaleca dentysta, to nie jest to prawie wystarczający czas!

mycie zębów

Kiedy słyszymy o zakazie płukania, jednym z największych pytań, jakie do nas docierają, jest niebezpieczeństwo związane z połykaniem pasty do zębów. Chociaż nigdy nie należy połykać znacznych ilości pasty do zębów, połknięcie niewielkiej ilości zmieszanej ze śliną po umyciu zębów raczej nie zaszkodzi (zwłaszcza w porównaniu z ryzykiem chorób dziąseł i próchnicy). Jeśli jednak nadal bardzo się tym martwisz, możesz wypłukać niewielką ilość pasty, stosując następującą metodę: wypij około łyżeczki wody (5 ml) i wymieszaj ją w ustach z pastą do zębów, aby powstała papka z pasty, a następnie wypluj.

Jeśli przeszkadza Ci myśl, że w Twojej jamie ustnej pozostaną substancje chemiczne inne niż fluor, możesz spróbować znaleźć całkowicie naturalną pastę do zębów z fluorem, która zawiera mniej składników. Jeśli przeszkadza Ci utrzymujący się miętowy smak, istnieją inne smaki pasty do zębów niż miętowy, w tym guma balonowa, arbuz i cynamon. Upewnij się tylko, że nadal zawierają one fluor.

Dodatkową zaletą jest to, że brak płukania może być również korzystny dla środowiska. Wielu z nas nieświadomie zostawia wodę w zlewie włączoną podczas mycia zębów, w oczekiwaniu na wypłukanie ust i szczoteczki na końcu, marnując około 3 galonów (12 litrów) wody za każdym razem. Ludzie, którzy płuczą usta, znacznie częściej marnują wodę niż ci, którzy tego nie robią, więc kiedy przestaniesz płukać, prawdopodobnie przestaniesz też marnować wodę!

Czytaj więcej na: https://e-ortodoncja.pl/