Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

Jeszcze więcej sposobów na to, jak źle szczotkujesz zęby

Jako coś, co wszyscy robimy każdego dnia, może być zaskakujące, że wiele osób nie myje zębów prawidłowo. Chociaż robienie tego źle jest o wiele lepsze niż nie robienie tego w ogóle, prawidłowe szczotkowanie zębów może pomóc w zapobieganiu próchnicy, chorobom dziąseł, nadwrażliwości zębów i wielu innym.

Może na początku miałeś dobrą technikę, ale z czasem coś Ci się wyślizgnęło. A może nigdy nie zwracałeś uwagi, kiedy dentysta lub twoi rodzice pokazywali ci, jak to się robi. Tak czy inaczej, oto kilka wskazówek, jak utrzymać łatwą i skuteczną rutynę higieny jamy ustnej.

Źle trzymasz szczoteczkę do zębów

Trzymanie szczoteczki w taki sposób, aby włosie było prostopadłe do zębów, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Do czyszczenia zewnętrznych powierzchni zębów trzymaj szczoteczkę tak, aby włosie było ustawione pod kątem 45 stopni w stosunku do zębów. Dzięki temu włosie będzie przesuwać się wzdłuż linii dziąseł, gdzie płytka nazębna gromadzi się najczęściej. Jeśli chodzi o wewnętrzne powierzchnie zębów, obróć szczoteczkę tak, aby była ustawiona pionowo, i delikatnie szoruj zęby ruchami w górę i w dół, używając końcówki szczoteczki do trudno dostępnych miejsc.

mycie zębów

Nie szczotkujesz języka

Wyboista powierzchnia języka doskonale zatrzymuje resztki pokarmu i jest kryjówką dla bakterii. Czyszczenie języka jako część rutyny szczotkowania może pomóc w zapobieganiu nieświeżemu oddechowi, a nawet próchnicy zębów poprzez eliminowanie bakterii, które mogą być przenoszone z języka na zęby. Przy okazji, nie musisz do tego celu używać szczoteczki do zębów. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów skrobaczek do języka. Wypróbuj kilka różnych rodzajów, aż znajdziesz swój ulubiony, lub poproś higienistkę o rekomendację.

Później płuczesz zęby

Fluor jest minerałem, który wzmacnia zęby, zapobiega próchnicy, a nawet może pomóc w leczeniu ubytków, gdy są one bardzo małe. Dlatego też zalecamy stosowanie pasty do zębów zawierającej fluor. Jeśli jednak zaraz po umyciu zębów wypłuczesz jamę ustną wodą, zniwelujesz działanie tego fluoru.

Jeśli kiedykolwiek miałeś profesjonalny lakier fluorkowy u dentysty, na pewno pamiętasz, że zawsze mówimy Ci, abyś odczekał co najmniej pół godziny po zabiegu, aby cokolwiek zjeść lub wypić. Dzieje się tak dlatego, że chcemy, aby fluor pozostał na powierzchni Twoich zębów tak długo, jak to możliwe, aby mógł wykonać swoje zadanie. To samo dotyczy pasty do zębów z fluorem. Pamiętaj, aby wypluć pianę z pasty po zakończeniu szczotkowania, ale nie płucz jamy ustnej wodą lub płynem do płukania ust przez co najmniej kilka minut po zakończeniu zabiegu.