Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

11 Zaskakujących zastosowań dla Botoksu

Botoks, który pochodzi z jednej z najbardziej śmiercionośnych toksyn znanych człowiekowi, choć jest najbardziej znany z wygładzania zmarszczek, wielokrotnie ogłuszał środowisko medyczne za jego pozornie niekończące się zastosowania. Mimo że lek jest zatwierdzony na dziewięć schorzeń i kilka kosmetycznych, Allergan, firma będąca właścicielem Botoxu, posiada blisko 800 kolejnych patentów na potencjalne zastosowania leku. Odkąd został zatwierdzony prawie 30 lat temu, Botox rzeczywiście stał się podstawą kosmetycznych udoskonaleń, ale dziś, ponad połowa jego dochodów pochodzi z jego zastosowań terapeutycznych w tak różnych warunkach, jak przewlekłe migreny i bóle pleców do nadmiernego pocenia się i drgawki powiek.

Botoks jest ogólnie uważany za bezpieczny, jeśli jest stosowany w niewielkich ilościach i podawany przez licencjonowanego specjalistę, ale lek nie jest pozbawiony ryzyka. W 2009 r. amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) zażądał, aby Botox był opatrzony ostrzeżeniem w postaci czarnej skrzynki - najsilniejszy rodzaj etykiety ostrzegawczej na każdym ostrzeżeniu przed lekiem był związany z poważnymi skutkami ubocznymi. Dla Botoxu, mogą one obejmować skutki rozprzestrzenienia się leku z miejsca wstrzyknięcia, co może powodować osłabienie mięśni, problemy z widzeniem, problemy z oddychaniem i połykaniem. Odbyło się również wiele głośnych pozwów sądowych przeciwko firmie Allergan, w których powodowie twierdzili, że nierejestrowane użycie botoksu do takich dolegliwości jak objawy porażenia mózgowego dziecka lub drżenia rąk osoby dorosłej powodowało trwałe skutki uboczne.

Po zatwierdzeniu leku w Stanach Zjednoczonych na jeden stan chorobowy, lekarze mają prawo przepisać go na każde zagadnienie medyczne, które ich zdaniem może być korzystne, niezależnie od tego, czy udowodniono, że działa on na ten stan. Praktyka ta jest powszechna w medycynie, ale niektórzy eksperci ostrzegają, że potrzeba więcej badań, aby zrozumieć, jak działa Botox i czy jest on bezpieczny dla wszystkich problemów zdrowotnych przed off-label używać balonów.

Off-label użycie tej szczególnej toksyny pomogło zmienić Botox w hit, jak donosi TIME w głębokiej historii okładki. Oto niektóre z najbardziej intrygujących zastosowań botoksu:

Przewlekłe migreny (zatwierdzone przez FDA)
W 1992 roku chirurg plastyczny z Beverly Hills, dr William Binder, zauważył, że kiedy podawał ludziom Botox na zmarszczki, zgłaszali mniej bólów głowy. Allergan później przetestował lek na osobach z przewlekłymi migrenami, a Botox został zatwierdzony dla zaburzenia w 2010 roku. Niektórzy lekarze pytają, czy lek jest naprawdę skuteczny na migreny, czy też efekt placebo zasługuje na uznanie.

"Nawet jeśli jest to placebo, pacjenci mają mniej migreny", mówi dr Denise Chou, adiunkt neurologii w Columbia University Medical Center, który regularnie używa botoksu w leczeniu pacjentów z przewlekłymi migrenami (który nie ma powiązań finansowych z Allergan). "W tej chwili inne leki, które mamy, to leki przeciwdepresyjne, przeciwzapadkowe lub przeciwnowotworowe - inne leki, które również przypadkowo okazały się pomagać w migrenie". Dzisiaj ludzie, którzy otrzymują Botox dla zapobiegania migrenie dostać 31 zastrzyków w różnych miejscach na głowie i szyi, a efekty mogą trwać około trzech miesięcy.

Nadmierne pocenie się pod pachami (zatwierdzone przez FDA)
Kiedy lekarze zauważyli, że ich pacjenci leczeni z powodu skurczów twarzy pocili się mniej, naukowcy z Allergan i spoza firmy zaczęli badać, czy Botox może być skuteczną terapią dla osób z chorobą zwaną ciężką pierwotną nadpotliwością pachową. Botoks został zatwierdzony do stosowania w 2004 roku. Niektórzy używają również botoksu do leczenia nadmiernie spoconych rąk i stóp.

Nadmierna aktywność pęcherza (zatwierdzona przez FDA)
"W mojej 30-letniej praktyce medycznej, Botox był jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia, jakich nigdy nie widziałem" dla nadczynności pęcherza, mówi dr Linda Brubaker, dziekan i główny dyrektor ds. różnorodności w Loyola University Chicago Stritch School of Medicine. W jednym z badań Brubaker stwierdziła, że około 70% kobiet, które leczyła Botoxem, zgłosiło około trzech wycieków dziennie, w porównaniu ze średnią pięciu wycieków dziennie na początku badania. Ale jest haczyk. Czasami Botox może za bardzo zamknąć pęcherz, a ludzie mogą potrzebować cewnika, mówi.

Zez (zatwierdzone przez FDA)
Jedno z pierwszych zatwierdzeń Botoxu dotyczyło zaburzenia, które dotyka około 4% Amerykanów: zeza, gdzie oczy nie ustawiają się w tym samym kierunku.

Depresja (nie zatwierdzona przez FDA)
Chociaż wielu ekspertów jest nadal sceptycznych, wczesne badania sugerują, że Botox może łagodzić objawy u osób z depresją. Proponowany mechanizm opiera się na tzw. hipotezie o sprzężeniu zwrotnym, która zakłada, że mimika twarzy może wpływać na nastrój danej osoby. Jedno małe badanie z 2014 r. na 74 osoby z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi wykazało, że 52% osób, które otrzymały Botox, zgłosiło spadek objawów sześć tygodni później, w porównaniu z 15% osób, którym podano placebo. Firma Allergan prowadzi obecnie badania kliniczne, aby sprawdzić, czy Botox może leczyć depresję.

Przedwczesny wytrysk (nie zatwierdzony przez FDA)
Wstrzyknięcie Botoxu do penisa może rozluźnić mięśnie i opóźnić wytrysk; Allergan jest obecnie testowanie Botoxu na ten problem. Firma posiada również patent na leczenie zaburzeń erekcji, który jest obecnie testowany w zewnętrznym badaniu klinicznym.

Nieprawidłowe bicie serca (nie zatwierdzone przez FDA)
Allergan bada Botox jako terapię mającą na celu zapobieganie nieprawidłowym wzorcom bicia serca po operacji na otwartym sercu (nazywanym pooperacyjnym migotaniem przedsionków). "Po 27 latach obecności leku na rynku i dobrym zrozumieniu profilu bezpieczeństwa, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu go do obszaru, w którym zapotrzebowanie na lek nie zostało zaspokojone" - mówi dr Mitchell Brin, starszy wiceprezes ds. rozwoju leków w firmie Allergan i dyrektor naukowy ds. botoksu o potencjalnym zastosowaniu.