Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

Urazy zębów i jak ich unikać

Jak inne części ciała, twoje zęby mogą być posiniaczone. To może zabrzmieć dziwnie, ale to prawda. Najczęstsze urazy zębów to odpryskiwanie i całkowite wybijanie zębów. Jeśli Twój ząb zostanie uderzony z odpowiednią siłą, może mieć siniaki i odbarwienia, co z pewnością będzie wymagało uwagi dentysty.

Najłatwiej jest stwierdzić, czy ząb jest posiniaczony, jeśli masz tępy ból, który nie ustępuje. Chociaż ból zazwyczaj nie będzie tak ostry, jak w przypadku innych urazów stomatologicznych, siniaki mogą być nadal poważnym problemem. W niektórych przypadkach dotknięty ząb lub zęby staną się bardziej wrażliwe, a dziąsła wokół dotkniętego nimi obszaru mogą opuchnąć lub nawet zacząć krwawić. Dzieje się tak dlatego, że pomimo tego, że ząb lub zęby określane są jako posiniaczone lub zwichnięte, podstawowym problemem jest w rzeczywistości uszkodzenie więzadeł połączonych z zębami.

Zęby mogą ulec przebarwieniu, gdy są posiniaczone, jak siniaki na innej części ciała. W przeciwieństwie do innych siniaków, które stają się czarno-niebieskie, ząb staje się różowy lub szary. Nie jest to jedyna przyczyna przebarwienia zębów, ale bez względu na powód przebarwienia będziesz chciał zasięgnąć porady dentysty. Chociaż możliwe jest, że ząb sam wróci do normy, nie jest to powód, aby na niego czekać. Jeśli ząb zrobi się szary, może być trwale przebarwiony i może wymagać kanału korzeniowego, co sprawia, że wizyta u dentysty staje się jeszcze bardziej nagląca.

Najlepszym sposobem na aktywne uniknięcie zasinienia zęba jest jego ochrona. Jeśli często uprawiasz sport, załóż ochraniacz na zęby. Jeśli masz problemy z oszlifowaniem zębów, przestań mieć ten nawyk - jeśli robisz to nieświadomie podczas snu, załóż ochroniarza! Zasadniczo powinieneś chronić swoje zęby, kiedy tylko jest to możliwe, niezależnie od ewentualnych siniaków. Niestety, do innych przyczyn powstawania ząbków zalicza się rzeczy, z którymi możesz nie być w stanie nic zrobić, takie jak infekcje czy choroby. W każdym razie, chroniczny ból zęba jest zawsze dobrym powodem do wizyty u dentysty. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli przyczyną jest posiniaczony ząb, powrót do zdrowia jest łatwy i nie powinien trwać zbyt długo.