Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

Higiena jamy ustnej Lista kontrolna

Sprawdzenie pozycji z listy może być satysfakcjonującym ćwiczeniem w realizacji i upodmiotowieniu. Jedną z ważnych list, którą wszyscy musimy codziennie sprawdzać, jest lista kontrolna higieny jamy ustnej. Wszyscy wiemy, że powinniśmy szczotkować i nitkować zęby dwa razy dziennie, ale oto kilka innych pomocnych wskazówek i sztuczek, które pomogą nam w skutecznej codziennej higienie jamy ustnej.

Utrzymuj ją w czystości

Szczotkowanie i nitkowanie dwa razy dziennie jest podstawowym, codziennym zadaniem, o którym wszyscy dowiadujemy się od najmłodszych lat. Jeśli masz aparat ortodontyczny, niewidoczny lub protezę, być może będziesz musiał być jeszcze bardziej czujny przy czyszczeniu ust i zębów. Nie zapominaj o szczotkowaniu dziąseł, języka, policzków, a także dachu jamy ustnej. Ten dodatek do listy kontrolnej higieny jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu nieświeżemu oddechowi i gromadzeniu się płytki nazębnej.

Do płukania czy nie do płukania?

Podczas szczotkowania zębów pamiętaj, aby wypluwać pozostałą pastę do zębów, ale unikaj płukania wodą. Może to spowodować rozcieńczenie i wypłukanie pozostałego fluoru z pasty do zębów, spłukując tym samym trwałe efekty jednego z najważniejszych elementów codziennej listy kontrolnej higieny jamy ustnej. Wypłukanie tego fluoru może utrudnić jego działanie na szkliwo. Jeśli musisz przepłukać usta po szczotkowaniu, alternatywą może być użycie płynu do płukania ust z fluorem, który wypłukuje usta.

Jedzcie dobrze

Jedzenie zdrowej żywności, która sprzyja zdrowiu jamy ustnej, może oznaczać unikanie żywności o wysokiej zawartości cukrów i kwasów. Unikanie także napojów, które spełniają te same kryteria, takich jak napoje energetyczne czy bezalkoholowe. Zamiast tego, należy traktować priorytetowo wodę pitną codziennie i spożywać zdrową, świeżą żywność, taką jak chrupiące owoce i warzywa.

Chroń siebie

Chroń swoje zęby codziennie. Jeśli uprawiasz sport, ochraniacz na zęby może być mądrą inwestycją, która uchroni Cię przed kosztownymi urazami jamy ustnej i szczęki. Albo, jeśli znajdziesz się w nocy na szlifowaniu i zaciskaniu zębów, zapytaj swojego dentystę o ochroniarza nocnego, który może ochronić Twoje zęby. Istnieje wiele sposobów ochrony zębów i jamy ustnej przed urazami lub szkodliwym zużyciem.

Regularne egzaminy dentystyczne

Chociaż nie jest to zadanie na co dzień, ważne jest, aby regularnie widywać się z dentystą. Twój dentysta może pomóc Ci dostosować codzienną rutynę higieny jamy ustnej do Twoich szczególnych potrzeb i sytuacji. Znalezienie dentysty, któremu ufasz, jest dopiero początkiem inwestycji w Twój codzienny stan zdrowia jamy ustnej.