Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

Znaczenie opieki dentystycznej w okresie ciąży

Ciąża to taki radosny czas w życiu. Twoja rodzina się rozrasta, zostaniesz rodzicem i nigdy nie byłeś bardziej podekscytowany. Zawsze dbasz o to, aby umówić się na wizytę u lekarza i dbać o opiekę i zdrowie zarówno swoje, jak i dziecka.

Czy planujesz i dotrzymujesz terminów wizyt u dentysty? Utrzymywanie zdrowia jamy ustnej w naszych gabinetach stomatologicznych podczas ciąży jest nie tylko korzystne dla Twojego zdrowia, ale także dla Twojego dziecka. Amerykańska Akademia Periodontologii zachęca matki do wizyt u dentysty tak wcześnie, jak to możliwe, w trakcie ciąży. I muszę się z tym zgodzić. Jeśli masz wymioty z poranną chorobą, ważne jest, abyś częściej szczotkowała zęby, aby zapobiec uszkodzeniu szkliwa przez kwas żołądkowy. Ale to nie wszystko.

Według amerykańskiego Kongresu Położników i Ginekologów, zmiany w czasie ciąży, zwłaszcza zmiany hormonalne, mogą zaostrzyć problemy ze zdrowiem jamy ustnej. Na przykład, prawie połowa wszystkich ciąż jest nękana niebezpieczeństwami związanymi z ciążowym zapaleniem dziąseł.

Obawy związane z tym problemem zdrowotnym jamy ustnej są znacznie łagodzone pod nadzorem dentysty, a zapalenie dziąseł zazwyczaj ustępuje krótko po porodzie.

Jeśli jednak uniknie się wizyt w naszym gabinecie stomatologicznym, a w razie potrzeby nie podejmie się leczenia, ciążowe zapalenie dziąseł może stać się poważniejszym problemem, a nawet potencjalnie przerażającą sytuacją dla dziecka. Jeśli ciążowe zapalenie dziąseł nie będzie leczone i przekształci się w zapalenie przyzębia, zaawansowaną formę choroby dziąseł, może to prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka - oba te zjawiska są poważnymi powikłaniami ciążowymi. W rzeczywistości matki z chorobami przyzębia są siedem razy bardziej narażone na przedwczesny poród.

Regularna opieka stomatologiczna jest ważna przez cały czas, a tym bardziej podczas ciąży.