Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

Co mają ze sobą wspólnego osoby noszące protezy i astronauci?

Odpowiedź: Utrata kości.

Powszechna legenda głosi, że astronauta, który powrócił na Ziemię po dłuższym pobycie na stacji kosmicznej, miał tak słabe kości, że złamał rękę podnosząc filiżankę do herbaty. Choć ta historia może być przesadzona, astronauci tracą gęstość kości w tempie około dziesięciokrotnie szybszym niż osteoporoza, gdy przebywają w przestrzeni kosmicznej z powodu braku grawitacji.

Co grawitacja ma wspólnego z Twoimi kośćmi? Wszystkie kości w Twoim ciele są budowane lub łamane (resorbowane) w zależności od ilości stresu, któremu są poddawane. Dla większości kości w twoim ciele głównym czynnikiem stresogennym jest grawitacja. Jednak w przypadku kości szczęki, ich stres pochodzi z gryzienia i żucia. Ale kiedy ktoś traci zęby, ten stres znika, co może prowadzić do resorpcji kości szczęki przez organizm.

Protezy zębowe są estetycznym i funkcjonalnym substytutem zębów, ale wywierają nacisk podczas gryzienia i żucia na dziąsła, a nie bezpośrednio na kości szczęki, jak to ma miejsce w przypadku naturalnego zęba. Ponieważ korzenie naturalnych zębów są osadzone w kości, więc kiedy coś gryziesz lub żujesz, siła ta jest przenoszona przez ząb na kość szczęki.

Ten ubytek kości wyjaśnia, dlaczego możesz otrzymać nowy zestaw protez, które pasują idealnie zaraz po wyprodukowaniu, ale z czasem dopasowują się coraz gorzej, aż stają się luźne i niewygodne. Same protezy nie uległy zmianie, ale zmienił się kształt kości pod dziąsłami.

Z tego powodu wielu uważa, że nie ma czegoś takiego jak naprawdę niedrogie protezy. Nawet najlepsze, najwyższej jakości protezy w końcu będą musiały zostać wymienione ze względu na biologiczną rzeczywistość resorpcji kości. Należy jednak pamiętać, że utrata kości w szczęce nastąpi jeszcze szybciej, jeśli nie zastąpi się zębów czymkolwiek. Jeśli brakuje Ci zębów, protezy mogą pomóc Ci mówić, jeść i znów wyglądać normalnie. Każda proteza, która pozwala odzyskać część normalnych funkcji jamy ustnej, to niedroga proteza!

Trwałym rozwiązaniem problemu utraty kości po utracie zębów są implanty stomatologiczne. Dzieje się tak, ponieważ implanty działają jak sztuczny korzeń zęba, który przenosi siłę gryzienia i żucia bezpośrednio na kość szczęki, podobnie jak naturalny ząb. Ponieważ kość jest nadal obciążona przez implant, nie będzie resorbowana przez organizm. Implanty stomatologiczne są na początku bardziej kosztowną inwestycją, ale nie trzeba ich nigdy wymieniać, tak jak protez, więc płaci się za nie tylko raz. Ponadto można je pielęgnować tak samo jak prawdziwe zęby - wystarczy codzienne szczotkowanie, nitkowanie i półroczne wizyty u higienistki stomatologicznej.

Implanty stomatologiczne pozwoliły na wynalezienie nowego rodzaju protezy: protezy opartej na implantach. Łączy ona przystępną cenę protezy z właściwościami stymulującymi kości, jakie posiadają implanty, tworząc rozwiązanie zastępujące zęby, które jest o wiele bardziej stabilne niż tradycyjne protezy mocowane za pomocą klejów. To sprawia, że protezy oparte na implantach są najbardziej przystępnymi cenowo protezami, zarówno z punktu widzenia Twojego portfela, jak i zdrowia jamy ustnej!