Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

To nie jest tylko cukier

Łatwo jest myśleć o ubytkach spowodowanych zbyt dużą ilością lizaków, cukierków czy twardych cukierków, ale to nie tylko cukier może przyczyniać się do gromadzenia się płytki nazębnej, a w końcu do próchnicy zębów. Dzieci i ubytki mogą wydawać się nieuchronną parą, ale istnieje wiele pokarmów, które mogą przyczynić się do powstania próchnicy, o której nie często myślimy.

Kruche przekąski i chipsy ziemniaczane

Wiele kruchych przekąsek, takich jak złote rybki, krakersy, chipsy ziemniaczane lub kukurydziane zawierają duże ilości skrobi, a ich kruchy lub chrupiący charakter oznacza, że małe kawałki mogą utkwić w trudno dostępnych miejscach na zębach dziecka, przyczyniając się do gromadzenia się płytki nazębnej i próchnicy zębów.

Suszone owoce

Chociaż kiedy myślimy o lepkich słodkich przekąskach, myślimy o cukiereczkach z dziąseł, lizakach czy lepkim syropie, to jednak suszone owoce mogą mieć podobny wpływ na zęby, przywierając do powierzchni i powodując próchnicę z powodu wysokiego poziomu cukru lub kwasu przyczyniającego się do tworzenia się płytki nazębnej. Może to być przyczyną kłopotów u dzieci i ubytków w dół drogi.

Sok owocowy

Sok owocowy wydaje się być zdrowszy niż soda, ale nic nie bije zimnej, czystej wody dla uzyskania zdrowego napoju. Soki owocowe zawierają wszystkie te same rzeczy, co suszone owoce, i mogą wpływać na zęby w podobny sposób. Ponadto, jeśli sok zbiera się w ustach dziecka podczas snu lub picia, może to zaostrzyć problem.

PB & J

Ta zszywka do lunchu nie wygląda niebezpiecznie dla dzieci, a ubytki nie wydają się być pierwszą myślą związaną z pb&j, ale wysoka zawartość cukru w maśle orzechowym i dżemie oraz możliwość przyklejenia się do zębów może również powodować te same warunki wywołujące ubytki, jeśli są spożywane regularnie.

Cytrusy

Cytrusy to kwaśne jedzenie, które może powodować zużycie szkliwa zębów dla dzieci, a ubytki mogą być w końcu wynikiem diety o dużej zawartości kwaśnych pokarmów, takich jak cytrusy czy sos pomidorowy. Niektóre soki owocowe mogą mieć również bardzo wysoką kwasowość.

Dawanie dzieciom dużej ilości świeżych owoców i warzyw, takich jak seler naciowy, jabłka, pałeczki marchewki, a także dużej ilości wody może przyczynić się do poprawy ich zdrowia jamy ustnej. Również regularne czyszczenie zębów może pomóc w ocenie dzieci i ubytków.