Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...
Czytaj Więcej3 złe nawyki w jamie ustnej, na które należy uważać u dzieci
Każdy, kto pilnował lub wychowywał niemowlę lub malucha wie, że usta są jednym z kluczowych sposobów, w jaki małe dzieci odkrywają i poznają świat. Trzeba bacznie obserwować maluchy, aby upewnić się, że nie wkładają do buzi wszystkiego i niczego! Ale nawet po zakończeniu tej odkrywczej fazy, istnieje kilka złych nawyków w jamie ustnej, na które powinieneś uważać, aby upewnić się, że Twoje dziecko nie przegapi silnego, zdrowego uśmiechu w przyszłości.
Ssanie kciuka
Ssanie kciuka jest zachowaniem samouspokajającym, które wynika z naturalnego instynktu ssania. Jednakże, jeśli ten nawyk będzie kontynuowany, gdy dziecku zaczną wyrastać zęby, może to spowodować problemy. Po pierwsze, dłonie dziecka mogą być siedliskiem bakterii, które w przeciwnym razie nie przedostałyby się do jamy ustnej, gdyby dziecko nie ssało kciuka. Trzymanie rąk z dala od ust może zapobiec przenoszeniu mikrobów. Ponadto, stała obecność kciuka pomiędzy górną i dolną szczęką dziecka może wpływać na pozycję zgryzu i ustawienie zębów. Wyeliminowanie nawyku ssania kciuka może zapobiec konieczności stosowania w przyszłości zabiegów ortodontycznych, takich jak aparat ortodontyczny.
Używanie zębów jako narzędzia
Jest to nawyk, któremu winni są również dorośli, a dzieci często uczą się go, obserwując nas. Otwieranie paczki za pomocą zębów, gdy ręce nie wydają się wystarczająco silne, to tylko proszenie się o uraz zęba. Zamiast narażać zęby na niebezpieczeństwo, dorośli powinni używać nożyczek lub szczypiec, a dzieci powinni poinstruować, by prosiły o pomoc, gdy nie mogą czegoś otworzyć. Jeśli nie potrafią otworzyć czegoś własnymi rękami, prawdopodobnie nie powinny tego w ogóle otwierać!
Swobodny dostęp do napojów słodzonych
Choć prawdą jest, że mleko i wiele soków owocowych zawiera ważne witaminy, które utrzymują dzieci w zdrowiu, to zawierają one również dużo cukru. W wielu przypadkach, wysoka zawartość cukru może przewyższyć korzyści płynące z witamin, jeśli spożycie soku nie jest umiarkowane. Podawanie dziecku kubka pełnego soku lub mleka może je chwilowo uspokoić lub zadowolić, ale ciągłe wystawianie zębów na działanie cukru spowoduje na dłuższą metę próchnicę. Ogranicz spożycie soku lub mleka do pór posiłków, a pomiędzy posiłkami podawaj dziecku kubek ze zwykłą wodą.