Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

Leczenie kanałowe - etapy

Leczenie kanałowe składać się będzie z kilku różnych etapów:

- Decyzja - to początek, który jak wiadomo będzie najważniejszy, ponieważ na podstawie zdjęcia radiologicznego podejmuje się decyzję o leczeniu kanałowym

- Znieczulenie - lekarz będzie decydował o tym, czy miazga zęba jest już całkowicie obumarła. Jeśli tak się stanie i ząb jest martwy to nie będzie trzeba wykonywać znieczulenia.

- Opracowanie ubytku - dentysta usuwa te tkanki, które są zmienione przez próchnicę. W ten sposób będzie stworzony dostęp do komory, gdzie będą znajdować się nerwy i naczynia krwionośne

- Zatrucie zęba - w komorze zęba umieszczony zostaje lek, który ma doprowadzić do tego, by obumarła pozostała część miazgi. Można ominąć ten proces, gdy ma się wykonane znieczulenie i samemu usunąć w całości miazgę. Jeśli włoży się lek trzeba na kolejne leczenie zgłosić się po kilku dniach. To jaka metoda będzie wybrana zależeć będzie wyłącznie od lekarza, który prowadzić będzie leczenie.

- Usunięcie nerwu - przy użyciu specjalnych narzędzi, pilników lekarz będzie prowadził prace zmierzające do usunięcia miazgi z kanałów. Jednocześnie te kanały są poszerzane, tak że można je wypłukać przy użyciu specjalnych środków odkażających. W zależności od tego jaki ząb będzie poddany leczeniu może mieć od jednego do nawet pięciu kanałów.

- Wypełnienie kanałów - gdy kanały będą już poszerzone i oczyszczone lekarz będzie mógł wypełnić specjalną pastę, która będzie ulegać stwardnieniu. Czasami wykorzystuje się także gutaperkę, która będzie podobna do lateksu i produkowany jest z ćwieków, które przyjmują formę kanału.

- Kontrola wypełnienia - wypełnienie kanału to kluczowa sprawa, dlatego jak się to zrobi będzie można wykonać kontrole zdjęcie, dzięki któremu lekarz określi jak kanał jest wykonany i czy wypełniony będzie do wierzchołka.

- Założenie podkładu - gdy kanał jest wypełniony to będzie się nakładać podkład, które oddzieli kanał od plomby

- Założenie wypełnienia - ostatni krok polega na nałożeniu plomby.

Długość leczenia kanałowego Etapy, które zostały przedstawione mogą być zrealizowane w ciągu jednej wizyty. Niekiedy mogą być także realizowane w ciągu nawet trzech wizyt. Jeśli stan zapalny będzie się utrzymywać to może być także ból, dlatego w takim przypadku będzie trzeba wprowadzić lek do takiego zęba, by doprowadzić ostatecznie do likwidacji stanu zapalnego.