Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

Leczenie kanałowe

Jeśli chodzi o zabiegi dentystyczne to chyba najbardziej nielubiane będzie leczenia kanałowe. Najczęściej borowanie, czy wyrywanie zęba nie jest jakimś wielkim problemem, ale endodoncja to już coś z czym trudno się nam pogodzić.

Czy jest się czego bać tak naprawdę?

Stomatologia to obecnie już taka dziedzina, która została dobrze rozwinięta i nie trzeba się bać wizyty, jeśli mamy dobrego dentystę. W opanowaniu strachu może nam pomóc także rozwiązanie, dzięki któremu poznamy jak wygląda leczenie kanałowe i co jest w nim realizowane.

Dlaczego muszę się poddać endodoncji?

Leczenie kanałowe będzie koniecznością w momencie, gdy miazga zęba będzie ulegać zapaleniu. Stać się tak może w momencie, gdy będzie zaawansowana próchnica zęba lub też inne uszkodzenia nie koniecznie związane z jamą ustną. Gdy zmiany będą już niemożliwe innymi metodami wtedy będzie trzeba oczyścić kanał zębowy z miazgi, która jest chora, uzupełnienie go przez specjalna substancje stabilizującą. Martwy ząb Po zrobieniu leczenia kanałowego ząb będzie martwy. Usuwa się z niego te tkanki, które odpowiedzialne są za nerwy i ukrwienie. To tak naprawdę jak usunięcie wkładu z długopisu. Jest to jednak konieczne, ponieważ dzięki temu będzie można zatrzymać zapalenie miazgi i stale postępujące psucie się zęba. Dobrze wykonany zabieg leczenia kanałowego może sprawić, że ząb uratuje się na lata. Niekiedy jednak pojawić się mogą powikłania. Najczęściej jednak nie będzie żadnych różnić między zdrowymi a chorymi zębami.

A jeśli nie pójdę na leczenie kanałowe?

Leczenie kanałoweGdy chce się unikać takiego leczenia można wybrać dwie możliwości, ale wiążą się one z dość dużym ryzykiem. Zawsze można wyrwać chorego zęba, i możliwe że taki zabieg rzeczywiście będzie mniej nieprzyjemny niż leczenie kanałowe. Jednak braki w uzębieniu mogą powodować wiele różnych dolegliwości, często związanych między innymi z kłopotami ortodontycznymi. Jeśli chce się zachować równowagę w uzębieniu to będzie trzeba umieścić w tym miejscu implant, a to już będzie się wiązać z dużym kosztem i także skomplikowanym zabiegiem. Inną możliwością będzie także pozostawienie zęba w spokoju i nie robienie niczego. Jednak taka decyzja będzie już szczególnie ryzykowna i trudno powiedzieć jak dalej sprawa się rozwiąże. Tak naprawdę miazga jest źródłem wielu agresywnych bakterii, które mogą się rozwijać i pogłębiać choroby. Zapalenie i stany ropne mogą się szybko przenosić także na inne części ciała. Pytanie czy leczenie kanałowe boli ma na pewno duże znaczenie. Jednak tak naprawdę jeśli chodzi o leczenie kanałowe to mamy masę mitów, które narosły od lat. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak zmieniła się stomatologia na przestrzeni kilku lat. Większość realizowanych zabiegów nie będzie się wiązać z bólem, ponieważ realizuje się je przy użyciu nowoczesnego i precyzyjnego znieczulenia a wszystko realizowane jest przy użyciu nowoczesnych i skutecznych instrumentów.