Najnowsze artykuły

Szukasz uśmiechu jak z czerwonego dywanu?

Kiedy oglądasz zdjęcia swoich ulubionych gwiazd filmowych, zastanawiasz się, w jaki sposób ci mężczyźni i kobiety mogą prezentować taką...

Czytaj Więcej

Protezy zębowe dla początkujących

Założenie pierwszego kompletu protez zębowych może być doświadczeniem zmieniającym życie... na lepsze! Jeśli zdecydowałeś się zastąpić swoje braki zębowe protezami, jesteś na dobrej drodze, aby znów naturalnie się uśmiechać i cieszyć się ulubionymi potrawami. Poniżej przedstawiamy skrócony kurs procesu wykonywania protez, abyś wiedział, czego się spodziewać i co omówić z dentystą.

Planowanie leczenia

Po ustaleniu z lekarzem stomatologiem, że protezy zębowe są dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem (w przeciwieństwie do innych możliwości uzupełnienia braków zębowych, takich jak implanty stomatologiczne), rozpoczyna się etap planowania.

Jeśli w górnej lub dolnej szczęce (w której ma być wykonana proteza) pozostał jeden lub więcej zębów, lekarz może zaplanować ich usunięcie. Po usunięciu tych zębów lekarz pobiera wycisk dziąseł, aby wykonać model jamy ustnej, na którym będzie można oprzeć protezę. Następnie tworzony jest woskowy model protezy, który pozwala dentyście sprawdzić jej wygląd i dopasowanie.

Kolor i materiały

Podczas procesu planowania dentysta omówi również kolor i materiały, z których mają być wykonane protezy. Większość współczesnych protez zębowych wykonuje się z akrylu, plastiku, a czasami z porcelany. Podłoże protezy (część przypominająca dziąsła) jest zwykle wykonane z akrylu i może być dopasowane do koloru dziąseł. Większość zębów w protezie jest wykonana z tworzywa sztucznego, choć możliwe jest wykonanie ich z porcelany, ale może to być droższe.

uśmiech

Dopasowanie

Dentysta poprosi Cię o przymierzenie makiet protez, aby ocenić ich dopasowanie i wygląd. Po tym, jak dentysta będzie zadowolony z dopasowania modelu, ostateczna proteza zostanie odlana w kolorach, o których zdecydowaliście Państwo wspólnie z dentystą. Gdy proteza będzie już gotowa, wrócą Państwo do dentysty na ostateczne dopasowanie. Wówczas dentysta może dokonać ostatecznych korekt dopasowania.

Przyzwyczajanie się do protezy

Jak każda znacząca zmiana w jamie ustnej, protezy zębowe mogą być początkowo dziwnym uczuciem. Niektórzy pacjenci zgłaszają zwiększony wypływ śliny w ciągu pierwszych kilku dni lub tygodni noszenia protezy. Mówienie i jedzenie również może wymagać przyzwyczajenia się. Zacznij powoli od jedzenia miękkich pokarmów pokrojonych na małe kawałki, a następnie przejdź do twardszych pokarmów, gdy poczujesz, że poprawia się Twoja umiejętność żucia.

To samo dotyczy mówienia. Jeśli zauważysz, że masz problemy z wyraźnym mówieniem, spróbuj mówić wolniej i ćwiczyć kłopotliwe słowa, aż Twoje usta się do nich przyzwyczają.

Normalnym zjawiskiem jest również bolesność w jamie ustnej w miarę przyzwyczajania się do protezy. Jeśli jednak bolesność ta nie ustępuje, powinieneś porozmawiać z dentystą, ponieważ może to być znak, że należy jeszcze bardziej dopasować protezę.

Nie noś protezy w nocy, aby dać dziąsłom odpocząć. Przez noc przechowuj protezę w szklance wody lub płynu do czyszczenia protez.

Czyszczenie protez zębowych

Wbrew pozorom, nie należy czyścić protez zębowych pastą do zębów. Pasta do zębów może być zbyt ścierna dla plastikowych protez i może je porysować. Do mycia protez najlepiej używać mydła do rąk, łagodnego płynu do mycia naczyń lub płynu do czyszczenia protez. Protezy zębowe należy płukać po każdym posiłku i czyścić szczoteczką z miękkim włosiem i mydłem co najmniej raz dziennie.